Blog,  Naturalne terapie

Naturoterapia

Kontakt z naturą od dawna postrzegany jest jako pewnego rodzaju terapia zwana Hortiterapią.Co to takiego?

Terapia ogrodowa- hortiterapia to leczenie za pomocą obcowania z przyrodą. Może przybierać formę spaceru lub pracy w ogrodzie. To po prostu oddziaływanie na człowieka naturalnych walorów przyrody. Fachowo mówiąc chodzi o integrację sensoryczną czyli angażowanie zmysłów: dotyku, smaku, zapachu, wzroku i słuchu. Poprawia ona kondycję psychiczną,działa relaksująco,wycisza i uspokaja,pomaga także zmęczonym oczom,na które często oddziaływujemy negatywnie korzystając z komputera,telefonu czy oglądając telewizję.

Ogrody terapeutyczne:

Ogrody terapeutyczne powstają najczęściej na terenie domów opieki zdrowotnej, domów seniora, ale także przy szpitalach, hospicjach czy ośrodkach rehabilitacyjnych. Stanowią przestrzeń przeznaczoną dla konkretnej grupy pacjentów, np. dla osób z dysfunkcjami, dzieci czy osób starszych.
Terapia ogrodem jest polecana osobom starszym, chorym na depresję i inne zaburzenia psychiczne, a także niedosłyszącym i niedowidzącym. Hortiterapia sprawdzi się u dzieci z trudnościami w szkole (w tym ADHD), chorych na autyzm i otyłych. Kontakt z przyrodą rozwija w młodych ludziach kreatywność, wyobraźnię i ciekawość świata. Zwiększa ich pewność siebie, poprawia relacje z innymi i obniża poziom stresu.Poprawia pamięci i koncentrację, uczy cierpliwości i umiejętności planowania oraz rozwija poczucie odpowiedzialności.
Nie tylko chorzy powinni z niej korzystać,ale także ludzie zdrowi.,gdyż poprawia ogólne samopoczucie, obniża bowiem ciśnienie krwi, usprawnia koordynację ruchową oraz wydolność fizyczną. Wyostrza zmysły, stymulując je. Redukuje stres i napięcie.
Coraz częściej zakłada się je również w miejscach publicznych, gdzie funkcjonują jako parki w przestrzeni miejskiej.🌱

#natura #przyroda #naturoterapia #naturalneterapie #zdrowie #kontaktzprzyrodą #zieleń #pracawogrodzie

Źródła:
https://otico.pl/…/terapia-ogrodowa-czyli-lekarz-leczy-nat…/
http://tpg.org.pl/…/…/nr-3-4-2018/uzdrawiajaca-moc-przyrody/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *